19 Mart 2008 Çarşamba

MUBAREK MEVLiD KANDİLİNİZ HAYIRLI OLSUN

Bu akşam ,Peygamberimiz Hazret-i Muhammed Mustafa’nın (s.a.v) alemleri şereflendirdiği mevlid kandili’dir.
Rasulullah efendimiz (s.a.v)reiulevvel ayının 12’nci gecesinde kainatı teşrif etmişlerdir.
Bu ay içerisinde mümkün olduğu kadar selat ü selam getirmeli. Salat-ı nariye ,Salat-ı münciye veya Selat-ı Fethiye okumaya çalışmalıdır.
Hz.Ali (r.a)’nin torunlarından İbrahim bin Muhammed rivayet ediyor:
Dedem Hz.Ali ,peygamber efendimizi anlatırken onu şöyle tavsif ederdi:
“Peygamber Efendimiz,ne aşırı derecede uzun,ne de iç içe girmişcesine kısa idi;O bulunduğu topluluğun orta boylusu idi.Saçları ,ne kıvırcık ne de dümdüzdü;hafifce dalgalı idi.Tombul yüzlü ve yumru yanaklı değildi,yüzünde hafif bir değirmilik var idi.mubarek yüzünün rengi kırmızıya çalar şekilde beyaz ;gözleri siyah ;kirpikleri sıkve uzun ;kemiklerin eklem yerleri ile , omuz başları iri yapılı idi. Yürürken,meyilli ve engebeli bir yerde yürürcesine ayaklarını sertçe kaldırırlar (sürümezler)ve adımlarını genişce atarlardı.Bir kimseya baktıkları zaman ,yalnızca başlarını çevirerek değil ,bütün vücutları ile o tarafa yönelirlerdi.Sırtında kürekleri arasında “Nübüvvet Mührü” vardı. Bu onun peygamberler zincirinin son halkası oluşunun nişanesi idi.O, insanların en cömert gönüllüsü ,en doğru sözlüsü ,en yumuşaktabiatlısı ve en arkadaş canlısı idi. Kendini ansızın görenler O’nun heybeti karşısında sarsıntı geçirirler ;fakat üstün vasıflarını bilerek ,sohbetinde bulunanlar ise,O’nu her şeyden çok severlerdi.O’nun üstünlüklerini ve güzelliklerini tanıtmaya çalışan kimse :Ben ,gerek O’ndan önce , gerek O’ndan sonra O’nun gibi birisini görmedim,demek sureti ile ,O’nu tanıtma hususundaki aczini ve yetersizliğini itiraf ederdi.ALLAH’IN SALAT VE SELAMI O’NUN ÜZERİNE OLSUN!..”
RABBİM CÜMLEMİZİ ŞEFAATİNE NAİL EYLESİN.AMİN.
kaynak(Peygamberimizin şemali prof.dr.Ali Yardım)

1 yorum:

yıldız dedi ki...

Siziznde geçmiş kandiliniz mübarek olsun,yelek çok güzel ama ben o kadarını yapamam,çok sağol,sizi linklerime ekliceğim,ve hergün ziyaretinize geliceğim.bana yorum bıraktığınız için çok teşekkürler bundan sonra sık sık görüşmek üzere.