31 Ağustos 2008 Pazar

HOŞGELDİN YA ŞEHR-İ RAMAZAN

Bakara suresi'ne göre Kur’an'ın İslam peygamberi Muhammed'e gönderilmesi Ramazan ayında başlamıştır ve bu ay içinde Müslümanlara emredilmiştir. İlgili ayet şöyledir:"O Ramazan ayı ki, insanları irşad için, hak ile batılı ayırt eden, hidayet ve deliller halinde bulunan Kur'an onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya erişirse oruç tutsun. Kim de hasta veya yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin. Allah size kolaylık diliyor, zorluk dilemiyor. Bir de o sayıyı tamamlamanızı ve size gösterdiği doğru yol üzere kendisini yüceltmenizi istiyor. Umulur ki, şükredesiniz!" (Bakara suresi 185. ayet) Bu ay boyunca gündoğumundan önceki alacakaranlık ile günbatımından sonraki alacakaranlık arasında yemek-içmek ve cinsel ilişkide bulunmak Müslümanlara yasak kılınmıştır. Mükellef olan Müslümanların Ramazan orucunu tutması farz’dır."Oruçlu için iki sevinç vardır: Biri, orucu açtığı zamanki sevinci; diğeride Rabbine kavuştuğu zamanki sevincidir."(Hz.Muhammed s.a.v )

7 yorum:

elay dedi ki...

s.a.
hayırlı akşamlar arkadaşım.Ramazan ayımız mübarek olsun.sevgiler.a.e.o.

armina dedi ki...

Hayırlı Ramazanlar dilerim.

defneylebirlikte dedi ki...

canım sağolasın.sana da hayırlı ramazanlar dilerim..sevgiler...

dantelistan dedi ki...

merhaba canım ramazan ayın hayırlı ve bol bereketli olması dileğiyle iyi günler

nazardeymesin07 dedi ki...

Yagmur yüklü bulutlar gibi gelerek bizleri Bereketiyle donatan Ramazan ayınız Mübarek olsun... http://nazardeymesin07.blogspot.com

yıldız dedi ki...

ramazan ayımız mübarek olsun,allah herkeze mutlu ve huzurlu oruç tutmak nasip etsin.

akasyakokusu dedi ki...

merhaba canım hoşbuldum diyorum..Allah c.c. ramazan-ı şerifimizi cümlemize hayretsin sevabına nail eylesin amin..
...
lütfeenn; kaç kez yazdım doğrulama kodu yanlış oluyor sayfa başa dönüyor.düzelttim sanıyorum o an yorum sayfasından çıkmış oluyorum..yorum ayarlarından kelime doğrulamayı kaldırabilirsin..